Porsche en Laurens Vanthoor winnen spectaculaire Lone Star Le Mans

Porsche Penske Motorsport heeft de Lone Star Le Mans op zijn naam geschreven, de zesde manche van het FIA World Endurance Championship (FIA WEC), met een zege van de #6 Porsche 963. Het trio Laurens Vanthoor, Matt Campbell en Kevin Estre bezorgde de Duits-Amerikaanse alliantie een eerste overwinning in de Hypercar-categorie sinds de 6 Uur van Fuji in 2024.

De stortregens op zondag op het Circuit of the Americas dwongen de wedstrijdleiding ertoe de zesendertig deelnemers achter de Safety Car te laten starten. Het gebrek aan grip op het Circuit of the Americas verraste onder meer Julien Andlauer, die met de #5 Porsche rond ging. In deze apocalyptische omstandigheden probeerden de rijders zowel de banden als de remmen op temperatuur te houden.

De regen zorgde vervolgens voor een eerste opgave in de Hypercar-categorie. In de veertiende ronde viel de #20 BMW M Hybrid V8 van Team WRT met René Rast aan het stuur stil langs de baan door een isolatieprobleem in het hybridesysteem. Na ongeveer een uur achter de Safety Car zwaaide de wedstrijdleiding uiteindelijk met de rode vlag, omdat de omstandigheden ondertussen nog verslechterd waren.

Het licht ging uiteindelijk om 4u10 voor de finish toch aan. Het vochtige asfalt van het Circuit of the Americas bleef echter verraderlijk. Frédéric Makowiecki (#36 Alpine A424) en Tom Gamble (#007 Aston Martin Valkyrie THOR) gingen naast de baan in bocht 2. Het opruimen van brokstukken en herstellingen aan de vangrails zorgden voor een nieuwe tussenkomst van de Safety Car.
Aan de leiding werd Phil Hanson opgejaagd door James Calado in de #51 Ferrari, die in de 39ste ronde de opening vond. De eerste zes posities in de Hypercar-categorie werden op dat ogenblik door de drie Ferrari 499P en de drie Porsche 963 ingenomen tot Nicolas Varrone, toen vijfde, van de baan ging.

De evacuatie van de #99 Proton Competition en de regen die weer zijn opwachting maakte, leidden tot een nieuwe neutralisatie van de Lone Star Le Mans. De omstandigheden bleven extreem moeilijk, zozeer zelfs dat ervaren rijders als Sébastien Bourdais (#38 Cadillac V-Series.R Hertz Team JOTA), Raffaele Marciello (#15 BMW) en José María López (#7 Toyota GR010 HYBRID) in de fout gingen.

Bij de herstart ging Kevin Estre in de aanval op Alessandro Pier Guidi. De Italiaan, leider in het Hypercar-rijdersklassement, werd daarna getroffen door een lekke band die de #51 Ferrari uit de top tien kegelde. Het kantelmoment in de race diende zich stilaan aan.

Kevin Estre begon aan boord van de #6 Porsche aan het laatste race-uur met enkele seconden voorsprong op de #50 Ferrari van Miguel Molina. Alex Lynn vervolledigde op dat ogenblik het voorlopige podium met de #12 Cadillac. De stijgende temperaturen zouden het klassement echter nog stevig door elkaar halen. De beide Peugeot TotalEnergies 9X8 bleken erg sterk in deze opdrogende omstandigheden en schoven richting de podiumplaatsen op. Na Miguel Molina in de pits te hebben ingehaald, moest Stoffel Vandoorne zich op de baan tegenover de Italiaan in de strijd om de tweede plaats toch gewonnen geven, maar een derde plek was een feit.

Kevin Estre schonk Porsche Penske Motorsport uiteindelijk de eerste overwinning in de Hypercar-categorie van het FIA WEC dit seizoen. De Fransman, auteur van een fenomenale slotstint, finishte met 8’’625 voorsprong op Miguel Molina en de #50 Ferrari.

De #94 Peugeot 9X8 vervolledigde het podium en evenaarde daarmee de beste prestatie van de Franse constructeur in de Hypercar-categorie van het WEC. De #93 Peugeot en de #51 Ferrari eindigden respectievelijk vierde en vijfde.

McLaren wint Lone Star Le Mans in LMGT3

De #95 McLaren 720S van United Autosports heeft de LMGT3-categorie van Lone Star Le Mans, de zesde manche van het FIA WEC, gewonnen. Het Anglo-Amerikaanse team tekent daarmee voor zijn eerste overwinning in de LMGT3-categorie van het FIA World Endurance Championship.

Omdat de start van de zesde WEC-manche achter de Safety Car werd gegeven, werden de Bronze-rijders meteen ingezet om hun verplichte rijtijd af te werken. Doordat de neutralisatie langer duurde dan oorspronkelijk voorzien, namen sommige teams al strategische beslissingen door hun wagens binnen te roepen om te tanken en zo zo weinig mogelijk tijd te verliezen ten opzichte van de concurrentie.

Daardoor werd de hiërarchie in de LMGT3-categorie flink door elkaar geschud. De beide Ford Mustang Proton Competition #88 en #77 vertrokken vanaf de eerste startrij na hun één-twee in de Hyperpole van zaterdag, maar belandden midden het pak in het LMGT3-veld bij de herneming van de race. De #95 McLaren 720S van United Autosports en de #27 Aston Martin Vantage, die tot aan de rode vlag op de baan waren gebleven, bevonden zich dan weer vooraan bij het zwaaien van de groene vlag.

Doorheen de neutralisaties en uiteenlopende strategieën van de teams, was het uiteindelijk de #77 Ford van Ben Tuck die halverwege de race de leiding nam in de LMGT3-categorie. De Brit lag voor op de #85 Porsche 911 Iron Dames van Rahel Frey en de #46 BMW M4 van Valentino Rossi. De strijd bleef echter hevig en door de wisselende omstandigheden en het drukke verkeer was het onmogelijk te voorspellen wie er uiteindelijk de bovenhand zou halen.

Op 75 minuten van het einde werd Ben Tuck steeds meer bedreigd door de #95 en #59 McLaren. In het laatste halfuur waagden sommigen de gok met slicks, waaronder Davide Rigon (#54 Ferrari 296 Vista AF Corse), Marino Sato (#95 McLaren) en Kelvin van der Linde (#46 BMW).

Tot groot ongenoegen van het lokale publiek liep Ford de zege in de slotfase nog mis. Rigon haalde het maximum uit zijn slicks op de opdrogende baan en ging zowel Lietz als Barker voorbij. De Italiaan reed als eerste over de streep met 2’’295 voorsprong op de #95 McLaren van Marino Sato.

Maar de vreugde bij de Italianen was van korte duur: de #54 kreeg na afloop een straf van vijf seconden voor een aanrijding tussen Rigon en Barker. Uiteindelijk werd het trio in de #95, Darren Leung, Sean Gelael en Marino Sato, tot winnaar uitgeroepen, voor de #46 BMW.

De #54 Ferrari moest genoegen nemen met de derde plaats. De #31 BMW en de #59 McLaren vervolledigden de top vijf in de LMGT3-categorie.

(foto’s persbericht met dank aan DPPI)

Hans Jacobs
Hans Jacobs
Hans Jacobs is één van de twee grondleggers van RallyandRaces dat in 2007 het licht zag. De combinatie van een stevige dosis interesse in de autosport en de fotografie vormde de basis voor RallyandRaces, een site voor de autosport in België. Gaandeweg tracht Hans samen met de medewerkers de lat telkens weer wat hoger te leggen.

Laatste nieuws

Gerelateerd nieuws